تهران، اتوبان ستاری، بلوار فردوس شرق، پلاک ۳۸۸، واحد ۱۴

همکاری های اقتصادی تهران – مسکو محور گفتگوهای روسای جمهور

همکاری های اقتصادی تهران – مسکو محور گفتگوهای روسای جمهور

رئیس جمهور کشورمان با مرور ابعاد مختلف همکاری های اقتصادی، ترانزیتی و بانکی ایران و روسیه اظهار داشت: همکاری های اقتصادی تهران – مسکو برای دو ملت و کشورهای منطقه مفید است.
سیدابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهور ایران و روسیه ۱۷ شهریور، در سمرقند با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند و با مرور تفصیلی عرصه همکاری های اقتصادی، از پیشرفت های چشمگیر در روابط دو کشور بویژه در عرصه های بانکی، حمل و نقل زمینی و دریایی، گمرک و انرژی ابراز خوشنودی کردند.
رئیس جمهور کشورمان همکاری های اقتصادی تهران – مسکو را برای دو ملت و کشورهای منطقه مفید ارزیابی کرد و به مرور ابعاد مختلف همکاری های اقتصادی، ترانزیتی و بانکی دو کشور پرداخت.
رئیسی ضمن مرور سیاست‌ های توسعه طلبانه ناتو، تحولات قفقاز را مورد اشاره قرار داد و گفت: هرگونه تغییر در ژئوپلتیک منطقه اقدامی بی‌ثبات کننده و غیرقابل پذیرش است.
ابرهیم رئیسی با یادآوری اشتباه محاسباتی آمریکایی ها در برخورد با کشورهای مستقل، تصریح کرد: آمریکا فکر می کند هر کشوری را تحریم کند آن دولت و ملت متوقف می شوند، اما این یک اشتباه محاسباتی است، چرا که در عمل خودشان را محدود کرده اند.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز در این دیدار مواضع روسیه و ایران را همگرا و هماهنگ ارزیابی کرد و با اشاره به خطرات زیاده خواهی ناتو و گفت: تهدیدات ناتو محدود به اروپا نیست و دیگر کشورهای جهان را نیز شامل می شود.
رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه تکنولوژی‌های پیشرفته، دستاوردهای خوبی داشته است، افزود: تمایل داریم در این زمینه ها همکاری داشته باشیم.
ولادیمیر پوتین با اشاره به روابط گسترده تجاری مسکو – تهران، از افزایش رفت و آمد مقامات اقتصادی دو کشور ابراز خوشنودی کرد و اظهار داشت: حجم تجارت بین دو کشور در سال گذشته میلادی ۸۱ درصد و در ۵ ماهه نخست امسال ۳۰ درصد افزایش یافته است.
رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه توافقنامه همکاری های جدید تهران – مسکو در مراحل پایانی قرار دارد، برای تدوین پیش‌نویس سند همکاری های راهبردی اقتصادی میان دو کشور اعلام آمادگی کرد.
پوتین به افزایش تعاملات و رایزنی های مسئولان اقتصادی دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: یک هیئت از روسیه با حضور نمایندگان ۸۰ شرکت بزرگ روسی هفته آینده عازم ایران خواهد شد.
رئیس جمهور روسیه با تاکید بر اینکه هر آنچه لازم است برای عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای انجام می دهیم، تاکید کرد: با طی کردن روند تشریفات قانونی، این مهم هرچه زودتر انجام خواهد شد.
پوتین در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری از طرح های توسعه روابط دو کشور با حمایت‌ رهبر ایران در حال پیشرفت است، لذا خواهان استمرار این حمایت در آینده نیز هستیم.
خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

شرکت بازرگانی بین المللی پارس پگاه تجارت فعالیت اقتصادی خود را در قالب برگزاری نمایشگاه ها و همایش های متعدد بین المللی با تمرکز بر کشورهای CIS و اوراسیا بویژه روسیه، اوکراین، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و… در سال 1368 شروع و تاکنون بیش از 300 نمایشگاه اختصاصی تخصصی و بین المللی و اعزام هیئت ها با پلتفرم های تجاری و سرمایه گذاری با حضور سازمان ها کمپانی ها و سرمایه گذاران این کشور ها برگزار نموده است.

1403 © تمامی حقوق وبسایت متعلق به شرکت پارس پگاه تجارت است.